KEMET C346C125K2R5TA7301
Part No.:
C346C125K2R5TA7301
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER RAD MONO
Shipping
C346C125K2R5TA7301 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
GoldMax 300 Comm X7R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)