KEMET C340C473J5G5TA7303
Part No.:
C340C473J5G5TA7303
Shipping
C340C473J5G5TA7303 Information
Series:
GoldMax 300 Comm C0G
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)