KEMET C340C335Z5U5TA
Part No.:
C340C335Z5U5TA
Shipping
C340C335Z5U5TA Information
Series:
GoldMax 300 Comm Z5U
Packaging:
Bulk
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)