KEMET C340C333KCR5TA
Part No.:
C340C333KCR5TA
Shipping
C340C333KCR5TA Information
Series:
GoldMax 300 Comm X7R HV
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.400" L x 0.270" W (10.16mm x 6.85mm)
Height - Seated (Max):
0.560" (14.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)