KEMET C340C333K1G5TA9248
Part No.:
C340C333K1G5TA9248
Description:
.033UF 100V
Shipping
C340C333K1G5TA9248 Information
Series:
GoldMax 300 Comm C0G
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)