KEMET C340C184M2R5TA
Part No.:
C340C184M2R5TA
Shipping
C340C184M2R5TA Information
Series:
GoldMax 300 Comm X7R
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.18 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)