KEMET C340C155K5R5HA
Part No.:
C340C155K5R5HA
Shipping
C340C155K5R5HA Information
Series:
GoldMax 300 Comm X7R
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)