KEMET C340C103KDG5TA
Part No.:
C340C103KDG5TA
Shipping
C340C103KDG5TA Information
Series:
GoldMax 300 Comm C0G HV
Packaging:
Bulk
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.400" L x 0.270" W (10.16mm x 6.85mm)
Height - Seated (Max):
0.560" (14.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)