KEMET C336C302FAG5TA
Part No.:
C336C302FAG5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER RAD 3NF 250V C0G 1%
Shipping
C336C302FAG5TA Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
GoldMax 300 Comm C0G
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
3000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)