KEMET C330C563G5G5TA
Part No.:
C330C563G5G5TA
Description:
CAP CER RAD 56NF 50V C0G 2%
Shipping
C330C563G5G5TA Information
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)