KEMET C330C362FAG5TA
Part No.:
C330C362FAG5TA
Description:
CAP CER RAD 3.6NF 250V C0G 1%
Shipping
C330C362FAG5TA Information
Series:
GoldMax 300 Comm C0G
Packaging:
Bulk
Capacitance:
3600 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Size / Dimension:
0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)