KEMET C330C224KCR5TA
Part No.:
C330C224KCR5TA
Description:
CAP CER RAD MONO
Shipping
C330C224KCR5TA Information
Series:
GoldMax 300 Comm X7R HV
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.420" (10.66mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)