KEMET C330C151JHG5TA
Part No.:
C330C151JHG5TA
Description:
CAP CER RAD MONO
Shipping
C330C151JHG5TA Information
Series:
GoldMax 300 Comm C0G HV
Packaging:
Bulk
Capacitance:
150 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
3000V (3kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension:
0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.420" (10.66mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)