KEMET C324C475K5R5TA
Part No.:
C324C475K5R5TA
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL
Shipping
C324C475K5R5TA Information
Series:
GoldMax 300 Comm X7R
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)