KEMET C323C565K3R5TA
Part No.:
C323C565K3R5TA
Description:
CAP CER RAD 5.6UF 25V X7R 10%
Shipping
C323C565K3R5TA Information
Series:
GoldMax 300 Comm X7R
Capacitance:
5.6 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)