KEMET C322C224Z5U5TA
Part No.:
C322C224Z5U5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER RAD MONO
Shipping
C322C224Z5U5TA Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
GoldMax 300 Comm Z5U
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.260" (6.60mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)