KEMET C320C475K3R5HA
Part No.:
C320C475K3R5HA
Description:
CAP CER RAD MONO
Shipping
C320C475K3R5HA Information
Series:
GoldMax 300 Comm X7R
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
0.290" (7.36mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)