KEMET C318C241K3G5TA
Part No.:
C318C241K3G5TA
Description:
CAP CER 240PF 25V C0G/NP0 RADIAL
Shipping
C318C241K3G5TA Information
Capacitance:
240 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.235" (5.97mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)