KEMET C316C103K1R5TA
Part No.:
C316C103K1R5TA
Description:
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Shipping
C316C103K1R5TA Information
Series:
GoldMax 300 Comm X7R
Packaging:
Bulk
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)