KEMET C315C183M5R5TA
Part No.:
C315C183M5R5TA
Description:
CAP CER 0.018UF 50V X7R RADIAL
Shipping
C315C183M5R5TA Information
Series:
GoldMax 300 Comm X7R
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.270" (6.85mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)