KEMET C315C100K2G5TA7301
Part No.:
C315C100K2G5TA7301
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10PF 200V C0G/NP0 RADIAL
Shipping
C315C100K2G5TA7301 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
GoldMax 300 Comm C0G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.183" (4.66mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)