KEMET C2225X224KBRACTU
Part No.:
C2225X224KBRACTU
Description:
CAP CER 2225 FT
Shipping
C2225X224KBRACTU Information
Series:
SMD Comm X7R HV Flex
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)