KEMET C2225C225M5UAC7025
Part No.:
C2225C225M5UAC7025
Description:
2.20UF 50.0V
Shipping
C2225C225M5UAC7025 Information
Series:
SMD Comm Z5U
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)