KEMET C2225C225M5RAC7025
Part No.:
C2225C225M5RAC7025
Description:
CAP CER 2.2UF 50V X7R 2225
Shipping
C2225C225M5RAC7025 Information
Series:
SMD Comm X7R
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)