KEMET C2220X106K5RAC7025
Part No.:
C2220X106K5RAC7025
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
10.0UF 50.0V
Shipping
C2220X106K5RAC7025 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm X7R Flex
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.100" (2.55mm)