KEMET C2220C473JDRAC7800
Part No.:
C2220C473JDRAC7800
Description:
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 2220
Shipping
C2220C473JDRAC7800 Information
Series:
SMD Comm X7R HV
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)