KEMET C2220C225M5RAC7800
Part No.:
C2220C225M5RAC7800
Description:
CAP CER 2.2UF 50V X7R 2220
Shipping
C2220C225M5RAC7800 Information
Series:
SMD Comm X7R
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.065" (1.65mm)