KEMET C2220C224K2RAC
Part No.:
C2220C224K2RAC
Description:
CAP CER 0.22UF 200V X7R 2220
Shipping
C2220C224K2RAC Information
Series:
SMD Comm X7R
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.049" (1.25mm)