KEMET C2220C104MCRAC7800
Part No.:
C2220C104MCRAC7800
Description:
CAP CER 0.1UF 500V X7R 2220
Shipping
C2220C104MCRAC7800 Information
Series:
SMD Comm X7R HV
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.061" (1.55mm)