KEMET C2220C103KGRAC
Part No.:
C2220C103KGRAC
Description:
.010UF 2000V
Shipping
C2220C103KGRAC Information
Series:
SMD Comm X7R HV
Packaging:
Bulk
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.20mm)