KEMET C1825C751GZGAC7800
Part No.:
C1825C751GZGAC7800
Description:
CAP CER 750PF 2.5KV NP0 1825
Shipping
C1825C751GZGAC7800 Information
Series:
SMD Comm C0G HV
Capacitance:
750 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
2500V (2.5kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)