KEMET C1812X665M1RLC7800
Part No.:
C1812X665M1RLC7800
Description:
CAP CER 6.6UF 100V X7R 1812
Shipping
C1812X665M1RLC7800 Information
Series:
KONNEKT Comm X7R
Capacitance:
6.6 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked), Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.169" (4.30mm)