KEMET C1812X664MCRLCAUTO
Part No.:
C1812X664MCRLCAUTO
Description:
CAP CER 0.66UF 500V X7R 1812
Shipping
C1812X664MCRLCAUTO Information
Series:
KONNEKT Auto X7R
Capacitance:
0.66 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.177" (4.50mm)