KEMET C1812X664KCRLC7800
Part No.:
C1812X664KCRLC7800
Description:
CAP CER 0.66UF 500V X7R 1812
Shipping
C1812X664KCRLC7800 Information
Series:
KONNEKT Comm X7R
Capacitance:
0.66 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.177" (4.50mm)