KEMET C1812X394G4JACAUTO
Part No.:
C1812X394G4JACAUTO
Description:
CAP CER 0.39UF 16V U2J 1812
Shipping
C1812X394G4JACAUTO Information
Series:
SMD Auto U2J Flex
Capacitance:
0.39 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
U2J
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.061" (1.55mm)