KEMET C1812X203KGRLC7210
Part No.:
C1812X203KGRLC7210
Description:
CAP CER 0.02UF 2KV X7R 1812
Shipping
C1812X203KGRLC7210 Information
Series:
KONNEKT Comm X7R
Capacitance:
0.02 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.217" (5.50mm)