KEMET C1812X105M5RACTU
Part No.:
C1812X105M5RACTU
Description:
CAP CER 1812 FT
Shipping
C1812X105M5RACTU Information
Series:
SMD Comm X7R Flex
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)