KEMET C1812W273KDRACTU
Part No.:
C1812W273KDRACTU
Description:
CAP CER 1812 ARCSHIELD
Shipping
C1812W273KDRACTU Information
Series:
ArcShield SMD Comm X7R HV
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, ArcShield™
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)