KEMET C1812V333KDRAC7800
Part No.:
C1812V333KDRAC7800
Description:
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 1812
Shipping
C1812V333KDRAC7800 Information
Series:
ArcShield SMD Comm X7R HV
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage, ArcShield™
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)