KEMET C1812J474K5RACAUTO
Part No.:
C1812J474K5RACAUTO
Description:
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1812
Shipping
C1812J474K5RACAUTO Information
Series:
SMD Auto X7R FO
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Open Mode, Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)