KEMET C1812J474K5RAC7800
Part No.:
C1812J474K5RAC7800
Description:
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1812
Shipping
C1812J474K5RAC7800 Information
Series:
SMD Comm X7R FO
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Open Mode, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)