KEMET C1812F475M5RAC31237665
Part No.:
C1812F475M5RAC31237665
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
4.70UF 50.0V
Shipping
C1812F475M5RAC31237665 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm X7R FO
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Open Mode
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)