KEMET C1812F105M1RAC7800
Part No.:
C1812F105M1RAC7800
Description:
CAP CER 1UF 100V X7R 1812
Shipping
C1812F105M1RAC7800 Information
Series:
SMD Comm X7R FO
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Open Mode
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.20mm)