KEMET C1812C474G3JAC7800
Part No.:
C1812C474G3JAC7800
Description:
CAP CER 0.47UF 25V U2J 1812
Shipping
C1812C474G3JAC7800 Information
Series:
SMD Comm U2J
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
U2J
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings:
Applications:
General Purpose
Package / Case:
1810 (4525 Metric)
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)