KEMET C1812C394K1RACAUTO
Part No.:
C1812C394K1RACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1812
Shipping
C1812C394K1RACAUTO Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Auto X7R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.39 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)