KEMET C1812C304KBRLCTU
Part No.:
C1812C304KBRLCTU
Description:
CAP CER 1812
Shipping
C1812C304KBRLCTU Information
Series:
KONNEKT Comm X7R
Capacitance:
0.3 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
630V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked), High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.154" (3.90mm)