KEMET C1812C222KCRAC7800
Part No.:
C1812C222KCRAC7800
Description:
CAP CER 2200PF 500V X7R 1812
Shipping
C1812C222KCRAC7800 Information
Series:
SMD Comm X7R HV
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)