KEMET C1812C102JFTACAUTO
Part No.:
C1812C102JFTACAUTO
Description:
CAP CER 1812
Shipping
C1812C102JFTACAUTO Information
Series:
SMD AUTO X8G HVHT150C
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1500V (1.5kV)
Temperature Coefficient:
X8G
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.061" (1.55mm)