KEMET C1808C681JGGACAUTO
Part No.:
C1808C681JGGACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1808
Shipping
C1808C681JGGACAUTO Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Auto C0G HV
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
680 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1808 (4520 Metric)
Size / Dimension:
0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)