KEMET C1808C471KDRACTU
Part No.:
C1808C471KDRACTU
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 470PF 1KV X7R 1808
Shipping
C1808C471KDRACTU Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm X7R HV
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1808 (4520 Metric)
Size / Dimension:
0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.069" (1.75mm)